نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش سینما

ژانر با توجه به تعریف آن اصطلاحی برای هر دسته از ادبیات یا سایر هنر­ها و سرگرمی­‌ها اعم از نوشتاری، گفتاری و یا صوتی و تصویری به کار برده می‌شود. قدمت این اصطلاح به یونان باستان بر­می­‌گردد اما برای نویسندگان، هنرمندان و فیلمسازان اصطلاح ژانر معمولاً ساده‌­ترین و مهم­ترین روش برای دسته­‌بندی سبک‌های مختلف داستان­‌ها و فیلم­‌ها است.

روز­های نخستین سینما، ژانرها بسیار یک‌دست و تعریف شده بودند. مانند ادبیات یا سایر هنرها اما امروزه ژانر­ها با یکدیگر ترکیب شده و ژانر­های جدیدی پدید آمده است.

سینما دارای 9 ژانر اصلی است.

  1. اکشن (Action)
  2. کمدی (Comedy)
  3. درام (Dram)
  4. فانتزی (Fantasy)
  5. وحشت (Horror)
  6. راز­آلود (Mystery)
  7. رومانتیک یا رومنس (Romance)
  8. دلهره­آور یا تریلر (Thriller)
  9. وسترن (Western)

البته هر کدام از ژانر­های اصلی خود به بخش‌های جزئی‌تری تقسیم می‌شوند که زیر ژانر یا ساب­ ژانر (sub-genres) نام دارند.

ژانر اکشن

اگر ژانری وجود داشته باشد که به قدمت خود بشر باشد آن ژانر اکشن است. این ژانر ارتباط نزدیکی با داستان‌های اسطوره­ای دارد و یکی از محبوب‌ترین ژانرها به حساب می‌آید. در ژانر اکشن ما شاهد تکامل قهرمان داستان و همچنین مقابله او با شخصیت منفی داستان هستیم.

زیر ژانر­های اصلی این سبک عبارت است از:

War and Military Action فیلم­های شاخص: اینک آخرالزمان (Apocalypse now) و تک ­تیرانداز آمریکایی (American sniper) Spy and Espionage Action فیلم‌­های شاخص: سری فیلم­‌های جیمز باند، سری فیلم­‌های ماموریت غیر ممکن و بورن

Martial Arts Action فیلم‌­های شاخص: فیلم اژدها وارد می‌­شود (Enter the dragon)، استاد مست (Drunken master) و فیلم یورش: رستگاری (The Raid: Redemption)

Western shoot ‘em up فیلم­‌های شاخص: فیلم خوب بد زشت، فیلم دلیجان آتش و فیلم اگر از آسمان آتش ببارد (Hell or High water)

کریستوفر نولان

ژانر کمدی

وقتی به سینمای کلاسیک فکر می‌کنیم ناخود­آگاه نام­‌ها و فیلم‌های بزرگی مانند همشهری کین اورسون ولز، روانی آلفرد هیچکاک و همفری بوگارت و اینگریت برگمن در کازابلانکا به ذهنمان خطور می­‌کند، با این حساب پیشگامان واقعی و مبتکرترین جریان سینما کارگردانان کمدی هستند.

نام‌­های بزرگی همچون باستر کیتون، چارلی چاپلین و همچنین برخی کار­های برادران لومیر ثابت کرده‌­اند کمدی چیزی بیشتر از یک شوخی نیست. ژانر کمدی ژانری غنی و متنوع است که همیشه محبوب و از پایه‌­های اصلی سینما به شمار می‌رود. زیر ژانر­های اصلی این ژانر شامل:

Slap stick فیلم­‌های شاخص: جویندگان(The Gold Rush)، ماسک(Mask) و انیمیشن من نفرت انگیز همچنین بسیاری از آثار لورل و هاردی در این دسته قرار می‌­گیرند

Screwball فیلم­‌های شاخص: فیلم قرن بیستم(Twentieth century)، یک شب اتفاق افتاد(It happened one night) و فیلم بزرگ کردن بیبی(bringing up baby)

Black comedy فیلم­‌های شاخص: داستان عامه پسند(pulp fiction)، قاتلین پیرزن(The lady killer) و دکتر استرنج لاو(DR. Strangelove)

Parody فیلم‌­های شاخص: عصر جدید(Modern Times)، دیکتاتور بزرگ(The great dictator) و فیلم پول را بردار و فرار کن(Take The Money and Run)

آدام سندلر

ژانر ترسناک

ژانر وحشت شاید یکی از جدید­ترین ژانر­ها تلقی شود اما عناصر ترسناک مدت‌ها بستری برای سینمای کلاسیک بودند و قدمت آن به اولین روز­های فیلم­سازی بر­­می­‌گردد، مانند فیلم کوتاه Bake Jizo محصول سال 1898 .

برای سیراب کردن مخاطب تشنه این ژانر، تا دهه‌ها از شخصیت­‌های معروف ترسناک ادبیات کلاسیک مانند فرانکشتاین و دراکولا استفاده می‌­شد. ژانر وحشت اما به شکل مشخص از دهه 1970جای خود را در سینما پیدا کرد. زیر ژانرهای سبک وحشت شامل:

Zombie Horror فیلم­‌های شاخص: فیلم طلوع مردگان (Dawn of the dead)، فیلم شب مردگان زنده(Night of the living dead) و فیلم 28 روز بعد (28 Days Later)

Folk Horror فیلم Children of corn و فیلم Midsommar

Body Horror فیلم­‌های شاخص: فیلم The Human Centipede، فیلم The Fly و سری فیلم‌­های Alien

Found Footage Horror فیلم­‌های شاخص: فعالیت­‌های پارانرمال(Paranormal Activity)، فیلم clover field و فیلم V/H/S

ژانر علمی تخیلی

ژانر علمی تخیلی یکی از قابل تامل­‌ترین سبک­‌ها به شمار می‌­آید و قدمت آن به فیلم­‌های صامت بر­می­‌گردد. اولین فیلم­‌های این ژانر درباره موضوع شیفتگی انسان در فضا و ناشناخته‌­های علمی مانند فیلم سفر به ماه به کارگردانی ژرژ ملیس محصول سال 1902 بود.

ژانر علمی تخیلی در طول پیدایش خود در سینما جزو ژانر­های قوی به حساب می‌­آید زیرا فیلم یکی از محبوب­ترین رسانه‌ها برای نمایش پیشرفت بشر و همچنین ابزاری برای نشان دادن و تقابل با مفاهیم چون جایگاه انسان در جهان، هوش مصنوعی و اشکال زندگی بیگانه است.

زیر ژانر­های اصلی این سبک شامل:

Space Travel فیلم­‌های شاخص: فیلم­‌های پیشتازان فضا، سری فیلم­‌های جنگ ستارگان و فیلم میان ستاره‌ای (Interestellar)

Time Travel فیلم‌­های شاخص: فیلم­‌های بازگشت به آینده، دکترهو (Doctor who) و دوازده میمون (12 Monkeys)

Cerebral Science فیلم‌­های شاخص: فیلم­‌های ماتریکس و فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Robot and Monster فیلم‌­های شاخص: فیلم‌­های تبدیل شوندگان (Transformers)، فیلم­‌های نابودگر (Terminator) و سری فیلم­‌های پارک ژوراسیک

Disaster and Alien Invasion فیلم‌­های شاخص: فیلم ورود (arrival)، فیلم جنگ دنیا­ها (The War of The World) و فیلم سربازان سفینه (Starship Troopers)

کریستوفر نولان

ژانر وسترن

ژانر وسترن را می­‌توان از نظر فنی زیر ژانر اکشن دانست که به دلیل محبوبیت بالایی که به دست آورد خود به یکی از ژانرهای اصلی فیلم­‌های کلاسیک بدل شد. سبک وسترن در واقع روایت کلاسیک هالیوود است که باچکمه­‌های گاوچرانی جلب توجه کرد.

شهر کالیفرنیا که اخیراً آباد شده بود به همین واسطه یکی از پیشگامان صنعت فیلمسازی مدرن نام گرفت. باید خاطر نشان کرد ژانر وسترن از روز­های ابتدایی تا اواخر دهه 60 و 70 میلادی در گیشه موفق عمل کرد.

زیر ژانر­های اصلی این سبک شامل:

Classic Western فیلم­‌های شاخص: فیلم جستجوگران (Searchers) و فیلم سرقت بزرگ قطار (The Great Train Robbery)

The Revisionist and Anti-Western فیلم‌­های شاخص: به خاطر یک مشت دلار (A Fistful of Dollars)، فیلم جنگجو (ِDjango) و فیلم خوب، بد، زشت (The Good The Bad and The Ugly)

Contemporary and Neo-Western فیلم­‌های شاخص: فیلم True Detective، فیلم Breaking Bad و فیلم No Country for Old Men

Fantasy and Space Western فیلم­‌های شاخص: فیلم کرم شب­تاب (Firefly)، فیلم Cowboy Bepop و Guardian of The Galagxy

Modern Western فیلم­‌های شاخص: فیلم مخمصه (The Heat)، فیلم بیل را بکش: نسخه دوم و فیلم لوگان

ژانر رومانتیک

ژانر رومانتیک نیز مانند سبک­‌های اکشن و کمدی تقریباً در تمام فیلم­‌ها وجود دارد و سال­‌های اولیه سینما پر بود از داستان­‌های عاشقانه. ژانر رومانتیک همچنان از محبوب‌ترین ژانرها برای فیلمسازان و مشتاقان سینما به حساب می‌آید.

این سبک نیز مانند دیگر سبک­‌ها در طول این سال‌ها پیچیده‌­تر شد اما هنوز بر اساس اصول اساسی خود یعنی برخورد­های تصادفی، اشتیاق قلبی و مثلث عشقی استوار است.

زیر ژانر­های اصلی این سبک شامل:

Historical Romance فیلم‌های شاخص: بر باد رفته (Gone With The Wind)، فیلم دکتر ژیواگو (Doctor ZHivago) و فیلم زنان کوچک (Little Woman)

Romantic Drama فیلم­‌های شاخص: فیلم کازابلانکا (Cazablanca)، فیلم تایتانیک (Titanic) و فیلم بیمار انگلیسی (English Ptient)

Romantic Comedy فیلم­‌های شاخص: فیلم یک شب اتفاق افتاد (It Happened one Night)، فیلم بعضی ها داغش را دوست دارند (Some Like It Hot) و فیلم بی­خوابی در سیاتل (Sleepless in Seattle)

فیلم انگیزشی

ژانر هیجان انگیز (تریلر)

ژانر هیجان انگیز یکی از پرطرفدارترین و محبوب­‌ترین سبک‌­های سینمایی به حساب می آیند، این ژانر گاهی به عنوانی یک سبک مستقل و گاهی به عنوان یک زیر ژانر برای گونه‌های ترسناک و جنایی نیز تعریف می‌گردد.

فارغ از اینکه این گونه یک ژانر اصلی است یا زیر ژانر در این سبک تعریف می­‌شود، این ژانر المان­‌های تمام سبک‌های دیگر را نیز پیدا کرد که این خود باعث استقبال مخاطبان شد.

زیر ژانرهای اصلی این گونه شامل:

Conspiracy Thriller فیلم‌­­های شاخص: فیلم کاپریکورن یک (Capricorn one)، فیلم جی، اف، کی (JFK) و فیلم کد داوینچی (Davinci Code)

Crime Thriller فیلم­‌های شاخص: فیلم سکوت بره‌­ها (The Silence of The Lambs) و فیلم جایی برای پیرمرد­ها نیست (No Country for Old Men)

Spy Thriller فیلم‌­های شاخص: سری فیلم­‌های جیمز باند، سری فیلم‌­های ماموریت غیر ممکن و فیلم جیسون بورن (Jason Bourne)

Supernatural Thriller فیلم‌­های شاخص: فیلم نردبان یعقوب (Jacob’s Ladder)، فیلم حس ششم (Sixth Sense) و فیلم گلس (Glass)

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده