نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش نویسندگی

اینکه دنیایی را خلق و شخصیت‌هایش را خودتان به وجود بیاورید، یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های نویسندگی است.

اما از کجا نویسندگی را شروع کنیم!؟

باید قبل از آغاز، دو مسئله را به خود یادآور شوید. به گفته‌ نویسندگان بزرگ، مهم‌ترین بخش پیش از به تحریر درآمدن یک اثر دلیل خلق آن است. این سوال را از خود بپرسید: چرا می‌خواهم نویسنده شوم؟ هدف من برای خلق این اثر چیست؟ بعد از پاسخ به این دو پرسش مسئله‌ی اصلی ما شروع می‌شود.

1) خود را برای هر نقدی آماده کنید!

چکش هر چه بر سر آهن کوبیده شود آهن منعطف خواهد شد و راحت‌تر فرم می‌پذیرد. نوشتن هم به همین صورت است؛ در کل از نقد شدن نهراسید.

2) مطالعه کنید

جای آنکه تمام روز فیلم ببینید، کتاب بخوانید. این امر سبب می‌شود تا دایره لغات شما افزایش پیدا کند. همچنین بیشتر با قالب‌ دیگر نویسندگان این ژانر آشنا می‌شوید.

3) برای نویسندگی هر روز بنویسید.

خود را مستلزم کنید تا هر روز مطلب بنویسید، این کار باعث عادتتان به نوشتن شده و ذهنتان را خلاق بار می‌آورد.

4) مطالبتان را به اشتراک بگذارید

نوشته‌های خود را در بستر شبکه‌ی اجتماعی با مخاطبین و دوستان خود به اشتراک بگذارید این امر باعث می‌شود تا از نظرات دیگر کاربران بهره‌مند شوید.

5) مطالعه‌ی کتاب‌های آموزشی

کتب آموزشی نویسندگی را در برنامه‌ی مطالعه‌ی خود قرار دهید. هر چه نویسنده از لحاظ علمی، تکنیکی و فنی مهارت بالاتری داشته باشد؛ نوشته‌هایش بهتر خواهد شد.

6) شرکت در دوره‌های آموزشی

دوره‌های آموزشی متعددی در زمینه‌ی نویسندگی وجود دارد که شما می‌توانید با حضور در آن‌ها به فراگیری مهارت‌های نوییسندگی بپردازید.

7) خواندن مجلات، مطبوعات و سر تیتر ‌خبرها

روزانه زمانی را به خواندن سرتیتر اخبار و مجلات مختلف اختصاص دهید. این کار سبب می‌شود تا ذهن خود را برای ایده‌پردازی و نویسندگی پرورش دهید.

8) گفتگو و تبادل نظر

مکالمه‌ شما با افراد جامعه به امر دیالوگ‌نویسی و خلق ایده در نوشتارتان کمک شایانی می‌کند. این کار باعث همزادپنداری بیشتر مخاطبین با نوشته‌ شما می‌شود؛ به نوعی دیالوگ‌هایتان واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

9) بی دقت بنویس! هوشیار ویرایش کن!

نگران نباشید، راحت و روان بنویسید؛ در مرحله‌ قالب‌بندی، نگارش و نوشتن وسواس به خرج ندهید و آسوده ایده‌های خود را به رشته‌ی تحریر درآورید. در آخر با دیدی نکته سنج و سخت گیرانه از اول به نوشته‌های خود بنگرید.

نکته: به ‌قول نویسندگان بزرگ، نگارش نهایی مهم ترین بخش از تشکیل یک نوشته است.

10) با کلمات ساده شروع کنید

ساده نویسی بهترین روش برای آغاز یک مطلب است. اگرچه بدون شک به واژگانی متناسب و خوب نیز احتیاج است؛ اما همین که شروع به ساده‌نویسی کنید مخاطب احساس راحت‌تری نسبت به قلم شما خواهد داشت. نکته: از کلمات قلمبه سلمبه (سنگین) برای ارائه‌ نوشته‌هایتان به مخاطب استفاده نکنید؛ این قضیه باعث نامفهمومی جملات داستانتان خواهد شد.

11) در ابتدا از جملات کوتاه استفاده کنید

جدا از ساده‌نویسی، جملات کوتاه سبب می‌شود تا هضم و درک مطلب برای خوانندگان بسیار راحت و قابل درک‌ باشد. این کار به شما اجازه می‌دهد بعد از چند جمله‌ کوتاه از یک جمله‌ بلند استفاده کنید. نکته: جملات ساده بدون اینکه خواننده را متوقف کند باعث می‌شود تا اطلاعات زیادی را مخاطب برسانید.

12) مخاطب را صفت‌زده نکنید

مراقب باشید بیش از حد از صفت استفاده نکنید؛ خواننده ابتدا از حجم زیاد توصیفات شما دیوانه خواهد شد. استفاده از صفات هیچ مشکلی ندارد؛ جز آنکه بعضی اوقات ممکن است بیش از حد به استفاده شود. این کار سبب می‌شود تا نوشته‌هایتان غالباً مبهم به نظر برسد.

نویسنگی یک هنر است

13) دانشجوی دایره‌الغات باشید!

همواره سعی کنید در نویسندگی دایره لغات خود را افزایش دهید. از یک جمله در مطلبتان بیش از چند بار استفاده نکنید؛ شما می‌توانید با استفاده از لغت نامه‌های مطرح دایره واژگان خود را افزایش دهید.

14) استفاده از عناصر ادبی

استفاده از ارائه‌های ادبی همچون تشبیه، استعاره، تلمیح و ضرب‌المثل باعث می‌شود بتوانید پیامتان را بهتر به مخاطب ارائه کنید.

15) از علائم نگارشی مناسب استفاده کنید

علائم نگارشی به خواننده کمک می‌کند تا مطلبی را دقیق تر مطالعه کند، این علائم ابزاری است تا نویسنده بتواند راحت‌تر پیامش را به مخاطبین برساند.

16) سبک خود را داشته باشید

برای دستیابی به نوع نوشتار مخصوص خود، از مهندسی معکوس در اجرای قوانین استفاده کنید. با به بازی گرفتن قواعد، از تغییر داستانتان نترسید. برخی از بزرگان عرصه قلم با موفقیت قواعد دستوری، سبک و معنای قواعد را شکستند؛ این کار باعث خلق سبک خاص خودتان در اثر می‌شود.

17) استفاده از پاراگراف طولانی ممنوع

نگذارید خواننده از طولانی بودن نوشته‌ شما در یک پاراگراف خسته شود این قضیه یک نکته‌ منفی در نوشتار شما به حساب می‌آید. به کار بردن ابعاد پاراگراف بستگی به حال و نوع ژانر مورد نظرتان بر می‌گردد و باید با آهنگ ساختاری روایت، هم‌خوانی داشته باشد.

18) همه چیز را ضبط کنید!

دفترچه‌ای همراه خود داشته باشید. به آنچه در اطراف شما می‌گذرد توجه کرده هر اتفاقی در اماکن عمومی افتاد را ثبت کنید. شما می‌توانید افرادی که به نظرتان جذابیت داشتند را هم برای خود یادداشت کنید. آن را برای خود توصیف کنید. بعد از چند وقت که از یادداشت‌هایتان گذشت شما دارای یک منبع از ایده، کاراکتر و موضوع هستید.

19) ایجاد چارچوب داستان

داستان‌ها فقط دنباله‌ای از وقایع نیستند؛ بلکه باید مسیر مشخصی داشته باشند. هنگام ساختن یک چارچوب پرسیدن این چند سوال به شما کمک شایانی می‌کند:

شخصیت اصلی داستان من کیست؟ او در زندگی عادی خود چگونه است؟ هدف کارکتر اصلی داستان چیست؟ او برای رسیدن به خواسته‌های خود حاضر است چه کار‌هایی انجام دهد؟ مشکلات شخصیت اصلی چگونه مانع رسیدن او به هدفش می‌شود؟ چه موانعی اعم‌از داخلی و خارجی ، با او مقابله می‌کنند؟ آیا او سرانجام از موانع عبور می‌کند یا قادر به حل این مسئله نیست؟ چگونه شخصیت‌ها در درون مبارزه تغییر می‌کند؟

حرف آخر

نوشتن یک هنر است. شاید استعداد در نوشتن مطلبی عالی دخیل باشد ولی اگر استعدادتان را پرورش ندهید و تمرین نکنید موفق نخواهید بود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده