نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش سینما

فکر کردن به ساختن فیلم و فیلمسازی، خود می‌تواند یک چالش بزرگ باشد، چه برسد به آنکه فیلم را واقعا بسازید. این که یک ایده را تبدیل به فیلمنامه کنید، آن را کارگردانی کنید، بازیگران را مدیریت کنید و کارهای دیگری که در صنعت ساخت فیلم احتمالا دیده نمی‌شوند ولی وجود دارند چالش بزگی است.

پشت پرده دنیای فیلمسازی چه می‌گذرد

دنیای سینما آن چیزی که در قاب دوربین می‌بینید نیست بلکه در پشت صحنه این صنعت است که فیلم‌ها ساخته می‌شوند. مطلب زیر نکات آموزشی است که سعی می‌کند به شما یاد دهد چگونه خود یک فیلم مستقل بسازید.

توصیه‌هایی برای فیلمسازان جوان

1- شروع فیلمسازی با انتخاب تجهیزات مناسب آغاز می‌شود. برای آن که بتوانید فیلم خوبی تهیه کنید نیاز به دوربین با کیفیت دارید. البته به یاد داشته باشید که با توجه به نیاز و بودجه خود اقدام به خرید دوربین کنید. زیرا ساخت فیلم بودجه زیادی را نیاز دارد و خرج کردن تمام بودجه برای خرید دوربین عاقلانه نیست.

2- تدوین بعد از ضبط فیلم مهمترین رویداد در فیلمسازی یک اثر است. به گفته بزرگان این صنعت فیلم در دو مرحله ساخته می‌شود؛ ابتدا در سر صحنه و دوم در هنگام تدوین. پس از ضبط صحنه‌های مورد نیاز باید از طریق نرم‌افزارهای تدوین فیلم اقدام به ویرایش صحنه‌های ضبط شده کنید. یک نرم‌افزار حرفه‌ای و مناسب در تدوین فیلم می‌تواند کمک بسیاری به شما کند.

3- محل انتخاب فیلم برداری را مشخص کنید. محل ضبط صحنه‌های درون فیلمتان باید بر اساس داستان و نیازی که دارید باشد. به طور مثال اگر داستان شما درباره زندگی روزمره کارمندان یک فروشگاه است قطعا نیازی به صحنه‌های تعقیب و گریز ماشین ندارید. پس در انتخاب صحنه‌های فیلم برداری دقت کنید.

صدها ساعت کار برای ساخت فیلمی 100 دقیقه‌ای

4- تیم تولید فیلم معمولا از ده‌ها نفر تا هزاران نفر است. برای ساخت یک فیلم که آن را بر پرده سینما می‌بینید، گاهی ده‌ها هزار نفر کار انجام می‌دهند. برای فیلمسازی خودتان دنبال افرادی باشید که می‌خواهند به شما کمک کنند. شما به بازیگران، تیم تولید، تیم فیلمبرداری، تدوین، تدارکات و پشتیبانی نیاز خواهید داشت. می‌توانید از طریق شبکه‌های مجازی این افراد را پیدا کنید یا از دوستان خود بخواهید که به شما کمک کنند تا فیلم بسازید.

5- فیلمنامه اولین قدم در مراحل تولید فیلم است. ابتدا باید ایده اولیه خود را به صورت یک فیلمنامه بنویسید. پس نیاز دارید که اطلاعات کلی درباره نحوه نوشتن فیلمنامه و سپس استوری برد کسب کنید. برای کسب این دانش می‌توانید کتاب بخوانید و فیلم ببینید و به این بیاندیشید که چه بخش‌هایی از فیلم‌هایی که دیدید شما را به خود جذب کرده است. به طور مثال کدام شخصیت برای شما جذاب بود، کدام بخش داستان را پسندیدید و موارد دیگری که می‌توانید در نظر بگیرید.

داستان نویسی چگونه است

فیلمسازی با ایده شروع می‌شود

6- ایده‌های خود را در قالب فیلمنامه اجرا کنید. مشخص کنید خط روایت داستان شما چگونه است؟ شخصیت‌ها چه نقشی دارند؟ قرار است چه اتفاقی در داستان شما رخ دهد؟ مشخص کردن این موارد به بهتر شدن هدف ساخت فیلم شما کمک ‌کند.

7- شروع به نوشتن فیلمنامه کنید. دیالوگ‌ها را بنویسید، درباره آنکه قرار است در صحنه شما چه رخ دهد بنویسید و برنامه ریزی کنید که قرار است در هر بخش از داستان و سکانس‌های شما چه رخ دهد. مهم است که قبل از نوشتن فیلمنامه به تمام جزئیات فکر کنید.

8- استوری برد فیلم خود را بکشید. استوری برد نسخه کمیک از فیلم شماست، این کمیک کمک می‌کند تا دقیقا بفهمید که از چه چیزی قرار است فیلمبرداری کنید. انتقال صحنه‌ها، زاویه دید دوربین، قرارگیری بازیگران و چیدمان میزانسن را در استوری برد قرار دهید تا تولید فیلم شما خیلی راحت‌تر انجام شود.

زیبایی شناسی اصل اول فیلمسازی

9- زیبایی شناسی را در فیلم خود رعایت کنید. از آن جایی که فیلم در بین رسانه‌های بصری قرار می‌گیرد، پس رعایت نکات زیبایی شناسی بصری در آن بسیار مهم است.

10- طراحی دکور و لباس‌ها را جدی بگیرید. با توجه به حال و هوای داستانتان نیاز دارید تا دکور و لباس‌های بازیگران طراحی شود. به طور مثال در یک فیلم تاریخی مربوط به دوران رومیان باستان نمی‌توانید کت و شلوار تن بازیگران کنید.

11- نورپردازی مناسب باعث می‌شود تا بتوانید تصاویر بهتری را ضبط کنید. به خواص نور و همچنین نحوه قرارگیری نورهای طبیعی و مصنوعی درون فیلم توجه کنید.

ساخت فیلم

کارگردان کیست

12- کارگردان کسی است که فیلم شما را می‌سازد، پس انتخاب فرد مناسب برای کارگردانی فیلم ضروری است. کارگردان جنبه خلاقانه فیلم را کنترل می‌کند و ارتباطی بین تمام عوامل فیلمتان خواهد بود. بهتر است خود کارگردان فیلم باشید زیرا هیچ کس بهتر از شما نمی‌داند که قرار است فیلمتان چگونه باشد. یادتان نرود که مهارت و دانش کارگردانی نیز باید داشته باشید یا آن را کسب کنید.

13- فیلمبردار حرفه‌ای استخدام کنید. فیلمبردار خوب می‌تواند فیلمتان را بهتر از آنچه که هست به نمایش بگذارد. از آن جایی که فیلم در رسانه‌های بصری جا دارد پس تصویر مهمترین رکن فیلم شماست. فیلمبردار فردی است که نه تنها به کارگردان ایده می‌دهد بلکه تیم نورپردازی و فیلم برداری را نیز مدیریت می‌کند.

14- گریمور و مسئول صدا را فراموش نکنید. این بازیگرانتان خوش چهره دیده شوند و صدای آن‌ها نیز به خوبی ضبط شود در حیطه تخصص این دو نفر یعنی گریمور و صدابردار است.

مستندهای حیات وحش هم بازیگر دارند

15- تیم بازیگرانی که انتخاب می‌کنید را حتما بسنجید. فیلم بدون بازیگر در واقع فیلم نیست، حتی مستندهای حیات وحش هم بازیگر دارند (حیوانات درون فیلم). بازیگران را بر اساس مهارت و نیازهایی که دارید انتخاب کنید. شخصیت‌های درون داستان شما باید با بازیگرانی که انتخاب می‌کنید تناسب داشته باشند. اگر یک شخصیت لاغر و ترسو در داستانتان دارید قطعا یک بازیگر بدنساز به درد شما نمی‌خورد.

16- برای آن که فیلم شما طبق برنامه جلو روند به یک مدیر برنامه ریزی و منشی صحنه نیاز خواهید داشت تا مطابق جدول زمانی تعیین شده حرکت کنید. زیرا این کار باعث می‌شود همه چیز طبق برنامه جلو روید و زمان را از دست ندهید.

تدوین رمز موفقیت در فیلمسازی

17- بخش دوم فیلمسازی شما در این مرحله اتفاق می‌افتد. جایی که باید قطعات ضبط شده را تدوین کنید و آن‌ها را در کنار هم قرار دهید. تدوینگر ماهر می‌تواند از تصاویر بد یک فیلم خوب بسازد، پس فردی را انتخاب کنید که با او راحت تر هستید. اگر می‌خواهید فیلمتان را خود تدوین کنید پس حواستان باشد که چیدمان نماها، سکانس‌ها و همچنین جلوه‌های صوتی و موسیقی می‌تواند بر میزان تاثیرپذیری مخاطبان از فیلم اثرگذار باشد.

18- تیتراژ پایانی و ابتدایی فیلم را فراموش نکنید. حتما اسم تمام عواملی که در ساخت فیلم مشارکت داشته‌اند را ذکر کنید و از آن‌ها تشکر کنید.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده