نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش نویسندگی

نوشتن داستان اصول خود را دارد؛ به نحوی که می‌توان گفت برای نوشتن آن نیازمند قواعد خاص نگارشی هستیم. اجزای اصلی داستان یا محتوای قالب ساخت را عناصر داستان می‌نامند. به همین خاطر داستان دارای چند عنصر اصلی است.

می‌توان اذعان داشت؛ یک اثر داستانی موفق، در مجموع عناصر آن خلاصه می‌شود. یعنی موفقیتش در انسجام خط داستانی، همراه با شخصیت پردازی عالی، توام با روایت و زاویه دیدی مناسب و در انتها پیچش و مفهموم بالای موجود در اثر خلاصه می‌شود.

اگر نویسنده خواهان منسجم کردن داستان خود در زوایای ذکر شده باشد؛ باید به علم عناصر داستان واقف شود. ریشه‌ این پلتفرم برای نویسندگان اهل قلم مشترک بوده و به همین خاطر در این مورد اتفاق نظر دارند.

ویژگی‌های داستان چیست؟

به صورت اجمالی ویژگی‌های داستان شامل موارد زیر است :

  • 1) زمینه (فضا)
  • 2) نماد
  • 3) درون‌مایه یا مضمون
  • 4) پیرنگ (خط داستان یا نقشه، طرح يا الگو)
  • 5) کانون تمرکز (هسته‌ داستان)
  • 6) شخصیت‌ها (کاراکترپردازی)
  • 7) گفتگو یا دیالوگ
  • 8) معنا (پیچش)
  • 10) روایت و زاویه دید

داستان نویسی چگونه است

حال به صورت مختصر و جداگانه به آشنایی و معرفی هر یک می‌پردازیم:

زمینه (فضا)

زمینه یا فضا همان بستر روایت رمان یا داستان شما است. شناخت اوضاع و احوال کاراکتر بستگی به زمینه‌ای دارد که شما برای مخاطبین تفسیر می‌کنید؛ این مسئله می‌تواند شامل بعد مکانی و زمانی یا اوضاع و احوال اقتصادی سیاسی موجود در دنیای حاکم باشد.

نکته: نویسنده باید بر اساس فرم و فضا اطلاعات جامعی را نسبت به بستر روایت به خواننده ارائه دهد. حال آنکه این پلتفرم می‌تواند در زمینه‌ی جغرافیا، تاریخ یا حتی بحث اجتماع و فرهنگ نیز ظاهر شود.

نماد

برای درک بیشتر و همزادپنداری مخاطبین با اثر نویسنده به نمادسازی روی می‌آورد. نمادسازی نوعی شخصیت‌پردازی محسوب می‌شود، به عنوان مثال در شاهنامه‌ فردوسی ما با سیمرغ که نماد خرد ‌است؛ مواجه هستیم.

نکته: شما می‌توانید با استفاده‌ از نمادها درک مخاطبین از زمینه‌سازی داستانتان را بالاتر ببرید.

درون‌مایه یا مضمون

ایجاد درون‌مایه‌ا‌ی مناسب برای داستان مهم‌‌ترین بخش، قبل از نوشتنش است. مضمون، نوع نگرش نویسنده به قضایا است. این ماجرا در بیان شخصیت‌ها و یا نوع روایت اثر دخیل شده که اصولا با موضوع داستان یکی نیست.

نکته: می‌توان اذعان کرد داستان قالبی برای ارائه‌ تفکر و بینش نویسنده به مخاطب است.

پیرنگ (خط داستان یا نقشه، طرح يا الگو)

نقشه، سیر منطقی اتفاقات داستان است؛ که به آن Plot هم می‌گویند. به نوع دیگر به روندی علت و معلولی در طرح داستان پیرنگ گفته که شامل الگویی جامع از شروع تا پایان روایت است.

نکته: یکی از دلایل جذابیت داستان پیرنگ آن محسوب می‌شود.

کانون تمرکز (هسته‌ داستان)

تمرکز و مسئله اصلی داستان هسته‌ آن نامیده می‌شود. البته پیرنگ حول هسته می‌گردد که به عبارتی می‌شود گفت کانون تمرکز داستان به هسته است.

نکته: این عنصر جزو 4 عنوان موثر در جذابیت یک اثر به حساب می‌آید.

شخصیت‌ها (کاراکتر پردازی)

پیرنگ و زمینه شخصیت‌پردازی در کنار هسته جزو تاثیر گذارترین بخش‌های یک روایت است. در اصل این شخصیت‌ها هستند که یک داستان را به وجود می‌آورند؛ به نحوی که از اول تا آخر قصه مخاطب درگیر مسائل پیرامون همچنین کنش و واکنش‌های این کاراکترها هستند.

گفتگو یا دیالوگ

دیالوگ‌ بین کارکترها از جالب‌ترین بخش‌های ساخت یک داستان قوی است. این مطلب زیر مجموعه شخصیت‌ها و بر اساس زمینه‌ داستان شکل می‌گیرد. هر چقدر گفتگو قوی باشد؛ می‌تواند خواننده را سر ذوق آورد.

معنا (پیچش)

همه چیزی که در مورد داستان‌ها گفتیم سر جای خود، اما تا زمانی داستان فاقد آن پیچش لازم نباشد وجود آن اثر بی ارزش و پوچ خواهد بود. در اصل هر چقدر پیچش داستانتان قوی باشد خواننده نمی‌تواند پیان آن را حدس بزند و این به تنهایی باعث مهیج شدن نوشته‌ شما می‌شود.

روایت و زاویه دید

اول از همه به تعریف این عنصر می‌پردازیم. به نوع دید راوی داستان زاویه دید می‌گویند؛ در کل سه نوع زاویه دید داریم که به شرح زیر است.

الف) اول شخص ب) دوم شخص ج) سوم شخص

زاویه دید الف محدود است زیرا شما فقط از دید خود به ماجرا نگاه می‌کنید و در اصل از حال و احوال دیگر کاراکترها خبر ندارید. اما خوبی این نوع روایت این است که شما راحت داستان را بازگویی می‌کنید. در بخش ب ما بیشتر شاهد استفاده‌ این سبک روایت در کتاب‌های علمی، انگیزشی و موفقیت هستیم که زیاد به کار ما نمی‌آید.

گزینه‌ی جیم اما به زعم داستان نویسان مشهور و به‌نام از سخت‌ترین و شیرین‌ترین نوع روایت بوده و می‌توان اعلام کرد به دانای کل مشهور است. در این نوع شما می‌توانید جای تک تک افراد داستان حرف خود را بیان کنید و از حالات روحی و روانی شخصیت‌ها به مخاطبین اطلاعات بدهید.

خلاصه اینکه با رعایت این عناصر باید این نکته را هم یاد آور شد که تمرین مداوم در نگارش باعث رشد قلم و موفقیت شما در خلق یک اثر می‌شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده