نوشته شده در: در: آموزش کمیک

در سال 1939 داننلفد که کارهای سوپرمن را درست می‌کرد شخصیت بتمن را در شماره 27 کمیک استریپ کارآگاهی به مخاطبین خود معرفی کرد. بتمن نوشته بیل فینگر و هنرِ باب‌کین بود. فضای بتمن مخفی بود و در آن زمان به این سبک چهره ثانویه ‌می‌گفتند.

بتمن وارد می‌شود

بتمن لباس مخصوص و هویت سری داشت او فاقد قدرت‌های مافوق بشری بود. از این جهت با سوپرمن تفاوت‌های عمده‌ای داشت. بتمن با تمرین و افزایش مهارت‌های خودش به این درجه از قدرت رسیده بود. این شکل از ابرقهرمانی که با ظهور بتمن شکل گرفت، الهام‌بخش خلق کاراکترهایی از این نوع شد.

بنابراین بزرگ‌ترین ژانری که کتاب‌های کمیک استریپ در دهه چهل امریکا، به خود اختصاص دادند همین ژانر ابرقهرمانی بود. بتمن نمایانگر دنیای تاریک و مظهر دنیای سیاه‌تری نسبت به سوپرمن بود. مبارزی با شنل خفاش که با جنایت‌های زیرزمینی در نبرد بود. قتل والدینش مهم‌ترین اتفاقی بود که بتمن را بتمن کرد.

نما و پنل‌بندی در کمیک

نما و پنل‌بندی در کمیک

برتری بتمن در چیست؟

قدرت‌های بتمن بر چهار چیز استوار بود:‌

توانایی‌های بدنی و ورزشی

همکار باوفایش (رابین)

ابزارهای کمکی که با تکیه بر علم و دانش درست شد

تاریکی شب

بدنام‌ترین دشمنان بتمن هم «پنگوئن» و «دوچهره» بودند و آزاردهنده‌ترین آن‌ها هم که خیلی دوست‌داشتنی بود «کمیک استریپ» بود. البته نگاه‌های عمیق‌تری به بتمن، وضعیت شهر گاتهام،‌ خلاف‌کاری‌های سازمان‌یافته و… وجود دارد که بعدها به آن اشاره می‌کنیم.

خلق چهره شخصیت‌ها در کمیک چگونه است؟

خلق چهره شخصیت‌ها در کمیک چگونه است؟

انواع فرمت کمیک استریپ

در ادامه نگاهی به انواع فرمت‌های کمیک استریپ می‌اندازیم تا بیشتر با این محصول آشنا شوید.

سری محدود/سری کوتاه

به کمیک‌بوک‌هایی گفته می‌شود که داستان آن‌ها در تعداد شماره‌های محدود و ثابتی روایت می‌شوند. به طور معمول این تعداد 6 شماره است اما تعداد شماره‌ها مستقیماً به خود داستان ارتباط دارد و ممکن است بیش‌تر از این شماره باشد.

سری بلند

همانطور که از اسمشان معلوم است، سری بلند کمیک‌بوک‌هایی هستند که تعداد شماره‌های بیشتری را از سری کوتاه شامل می‌شوند. هر کدام از ناشران کمیک‌بوکی تعریف خود را از سری بلند دارند و باز هم تعداد هر کمیک نسبت مستقیم با داستان دارد.

کمیک‌بوک سالانه

اسم این کمیک‌بوک‌ها توصیف کننده‌ آن‌هاست. کمیک‌بوک‌هایی هستند که سالانه یک بار منتشر می‌شوند. این کمیک‌بوک‌ها معمولاً بخشی از داستان یکی از کمیک‌بوک‌های تک شماره‌ایِ در حال چاپ را روایت می‌کنند. نسبت به کمیک‌بوک‌های تک شماره‌ای هم صفحات بیش‌تری دارند.

وب‌کمیک

کمیک‌بوک‌هایی که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند.

مینی کمیک

کمیک‌بوک‌هایی که از نظر اندازه کوچک‌تر هستند و با تیراژ کم به چاپ می‌رسند.

زین (Zine)

کمیک‌بوک‌های مستقل و دست ساز که به حالت ناشر-مؤلف چاپ می‌شوند.

کاراکترها در کمیک چگونه کشیده می‌شوند؟

کاراکترها در کمیک چگونه کشیده می‌شوند؟

کمیک‌ استریپ

کمیک‌استریپ‌ها قالبی از کمیک‌بوک هستند که به صورت روزانه یا هفتگی و به صورت غیرمستقل در روزنامه‌ها یا مجلات به چاپ می‌رسند.

کمیک‌بوک تک شماره‌ای

این کمیک‌بوک‌ها به صورتی سریالی و شبیه به مجله‌ها به چاپ می‌رسند. معمولاً شامل 20 تا 32 صفحه هستند ولی گاهی کم و زیاد هم می‌شوند. علت نام گذاری آن‌ها به عنوان تک شماره‌ای هم این است که هر شماره از این کمیک‌بوک‌ها با یک عدد مشخص می‌شود.

کمیک‌بوک تک جلدی

کمیک‌بوک‌هایی هستند که یک داستان کامل را در یک جلد روایت می‌کنند و بقیه‌ی داستان را در کمیک‌بوک دیگری ادامه نمی‌دهند.

کمیک‌بوک پرستیژ

این کمیک‌بوک‌ها معمولاً بین 48 تا 64 صفحه هستند که کیفیت چاپ و کاغذ بهتری نسبت به کمیک‌بوک‌های معمولی دارند.

کمیک‌بوک دیجیتالی

نسخه‌ای از کمیک‌بوک‌ها که برای مطالعه روی سیستم‌های کامپیوتری و گوشی‌های هوشمند عرضه می‌شوند.

دیجیتال مقدم

آن دسته از کمیک‌بوک‌ها هستند که اول به صورت دیجیتالی عرضه و سپس نسخه‌ی فیزیکی آن‌ها راهی بازارها می‌شوند.

نسخه‌ی کالکتدCollected

سخه‌های کالکتد آن دسته از کمیک‌بوک‌ها هستند که چند شماره از کمیک‌بوک‌های تک شماره‌ای که یک داستان کامل یا یک فصل از داستانی بزرگ‌تر را به نمایش درمی‌آورند را شامل می‌شوند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده