نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش کمیک
یک میلیارد و 100 هزار دلار معادل 278 میلیارد و 666 میلیون تومان، آمار فروش کتاب‌های مصور در کشور آمریکاست! در حقیقت آمار ذکر شده می‌تواند رقم سرسام‌آوری بابت فروش کتب مصور در تاریخچه کمیک باشد. فلذا فروش همین ژانر در ژاپن عددی بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون دلار معادل 67 بیلیون و 624 میلیارد و 200 میلیون تومان به همراه داشته است. (نکته: این آمار با دلار 25 هزار تومانی حساب شده است.)  این دلیل خوبیست تا سوددهی این صنعت و اهمیت تاریخچه کمیک را به ما نشان دهد.

دوران غارنشینی

زمانی که صحبت از کمیک می‌شود، اکثراً یاد کمیک تن‌تن و میلو می‌افتیم. البته ریشه اصلی این سبک از داستان سرایی انسان آنچنان معلوم نیست. بعضی از محققین بر این باورند که ریشه روایت‌های مصور به ماقبل تاریخ، برمی‌گیردد و باید در دوران پارینه سنگی (انسان‌های اولیه) سراغش را گرفت.

نقاشی های درون غار

نقاشی‌هایی که در غار لاسکو واقع در جنوب فرانسه کشف شده، حاوی این پیام است که پیشینه‌ای این هنر به 17 هزار سال قبل برمی‌گردد. حتی این طراح‌ها در ایران نیز کشف شده است و نمونه آن در غار نخجیر معروف به طرح فیل، وجود دارد.

بعضی دیگر معتقدند ریشه بیان داستان و روایت در زبان تصویر به زمان مصر باستان برمی‌گردد. البته محصولی که الان مشاهده می‌شود و در بین جوامع مرسوم است به سده هجدهم اروپا مرتبط است. این صنعت در آمریکای قرن بیستم، شاهد ایجاد تحولی عظیم بود و توانست خوانندگان بی‌شماری را به خود جلب کند.

کمیک تن تن

کمیک‌های اولیه

نکته قابل توجه این است که در تاریخچه کمیک و محتوای کمیک‌های اولیه به صورت طنز و ماجراجویانه، تحت قالبی فکاهی به مخاطبین عرضه می‌شده، همانند باک راجرز، تارزان و ماجراهای تن‌تن. اما تعریف کمیک در لغت چیست؟ کمیک در لغت‌نامه به طنز ترجمه شده اما بعدها محتوای آن بسیار تغییر کرد، هرچند که نام کمیک بر روی آن باقی ماند.

کمیک‌ها صرفا مختص سن خاصی نیستند و در بین بزرگسالان نیز طرفداران خاص خود را دارد. طبق آمار، میانگین سن مخاطبین این ژانر به مجموع 20 سال می‌رسد. البته کتب مصور در اوایل حضورشان بین پسرها از محبوبیت خاصی برخوردار بودند. اما به مرور زمان برای دختران نیز کمیک‌هایی طراحی شد تا بتواند توجه این قشر را به خود جلب کنند.

اولین کمیک دنیا

اولین کمیک چاپ شده دنیا

از سمت راست به ترتیب شاهد اولین کمیک چاپ شده در سال 1890 هستیم؛ همچنین عکس سمت چپ متعلق به کمیک خرس‌های کوچ است. عمر و تاریخچه کمیک به بیش از 120 سال می‌رسد و اولین کمیک‌های رنگی، اواخر سال 1890 وارد بازار شد. این حرکت تحولی در صنعت کمیک بود کمیک‌هایی که سیاه سفید بودن و حال با توناژ رنگی به مخاطبین عرضه می‌شد. می‌توان از اولین‌ کمیک‌های رنگی به خرس‌های کوچ اثر جیمز سویینرتون اشاره کرد که در ضمن یک مجله هفتگی کنار بخش آب‌وهوای آمریکا منتشر می‌شد.

کمیک آنه

بعد از آن در سال 1895 کمیک «بچه زرد» اثر ریچارد اوتکالت در روزنامه نیویورک ورلد منتشر شد. از این کمیک به عنوان یک کمیک استاندارد یاد شده است. یکی از ویژگی‌هایی که کمیک‌های اولیه داشتند این بود که ناشر نگاه‌های سیاسی و اجتماعی خود را در قالب آن بیان می‌کرد. ناشرین دولت و ملت را به چالش می‌کشیدند و آنها را مورد نقد قرار می‌دادند. به عنوان مثل می‌شود به کمیک «آنی، دخترک یتیم» اشاره کرد. در این مجموعه جناب هارولرد گری سعی در انتقال دیدگاه خود مبنی بر نقد تبعیض طبقاتی دارد.

پایان قسمت اول تاریخچه کمیک

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده