نوشته شده در: توسط: کمیکا در: آموزش انیمیشن

انیمیشن که از آن به عنوان پویانمایی نیز یاد می‌شود هنر خلق حرکت نام است. این هنر به وسیله ایجاد فرایند توهم حرکت به وسیله نمایش سریع تصاویر ثابت که تفاوت جزئی با یکدیگر دارند اتفاق می‌افتد. انیمیشن تشابه بسیاری به فیلم دارد، زیرا در فیلم نیز عکس‌های ثابت که با یکدیگر اختلاف دارند پشت سر هم بر پرده به نمایش در می‌آیند. تنها تفاوت در آن است که انیمیشن را انیماتورها خلق می‌کنند، یا در معنای بهتر تصاویر را بر روی کاغذ می‌کشند. درحالی که در سینما تصاویر توسط دوربین از دنیای واقعی ثبت می‌شوند.

در انیمیشن یا پویا نمایی تصاویر به صورت فریم‌های پی در پی به اجرا در می‌آیند. یک فریم همان یک تصویری است که هنرمند بر روی کاغذ طراحی می‌کند و از کنار هم قرار گرفتن این فریم‌ها حرکت ایجاد می‌شود. در واقع از کنار هم قرار گرفتن هر ۱۴ تصویر یا همان ۲۴ فریم در یک ثانیه، ما شاهد یک ثانیه تصویر متحرک خواهیم بود.

اولین پویانمایی تاریخ

اولین نمونه از تصاویر انیمیشنی را می‌توان در دوران غارنشینی انسان‌های نخستین یافت. تصاویری که شامل صحنه‌هایی از شکار حیوانات که توسط انسان‌های نخستین در درون این غارها کشیده شده است. تصاویری که به وسیله نشان دادن چندین پا به گونه‌ای حس حرکت را به ما منتقل می‌کردند. اما اولین انیمیشن تاریخ را می‌توان در شهر سوخته یافت، منطقه‌ای در جنوب شرقی ایران که قدمتی ۵۲۰۰ ساله دارد. در اکتشافات این منطقه قطعه سفالی کشف شد که عکس بزی بر آن نقش بسته است.

بز نقاشی شده در ۵ تصویر متوالی ترسیم شده و در حال خوردن برگ گیاهان است. احتمالا این قطعه سفال و تصویر آن قدیمی‌ترین نمونه از انیمیشن در جهان باشد. نمونه‌ای که حس حرکت را به مخاطبان القا می‌کند. اما می‌توان سابقه ساخت انیمیشن را به صورت نوین در قرن ۱۹ میلادی جستجو کرد. ابزارهایی همچون Phenakistoscope ،Zoetrope و praxinoscope مجموعه‌ای از ابزار‌های مختلف‌اند که قابلیت این را داشتند که حس حرکت را در نمایش تصاویر پشت سر هم ایجاد کنند.

سینماتوگراف

سینماتوگراف دستگاهی بود که از یک پرژکتور، پرینتر و دوربین تشکیل شده و تصاویر متحرک را بر روی یک صفحه به نمایش می‌گذاشت. این دستگاه توسط لوئیس لومیر در سال ۱۸۹۴ ساخته شد. اولین فیلم انیمیشنی کامل در سال ۱۹۰۶ به نام Humorous Phases of Funny Faces توسط جی استوارت بلکتون به نمایش درآمد. وی به خاطر ساخت این اثر لقب پدر انیمیشن سازی آمریکا را دریافت کرده است.

Fantasmagorie اولین انیمیشنی بود که در سال ۱۹۰۸ساخته شد و به عنوان اولین نمونه از انیمیشن سنتی شناخته می‌شود. این فیلم درباره یک آدمک خطی بود که حرکت می‌کرد و اشیا مختلفی در سر راه او قرار می‌گرفتند. به طور مثال بطری که تبدیل به گل می‌شد برای اولین بار در این اثر به نمایش گذاشته شد. یا استفاده از دست انیماتور که به صورت زنده وارد صحنه می‌شد.

اولین پویانمایی

اولین فیلم انیمیشنی عروسکی نیز در سال ۱۹۱۲ و توسط یک کارگردان روس ساخته شد. ولادیسلاو استارویچ کارگردانی است که اثر The Beautiful Lukanida را ساخت. در دهه ۱۹۱۰ کارتون‌ها که عموما انیمیشن‌های کوتاه بودند محبوبیت یافتند. این آثار که یک صنعت جدا را ایجاد کردند

برای نمایش در سال تاتر‌ها ساخته می‌شدند. جان راندولف بری موفق ترین تولید کننده کارتون در این سال‌ها بود. وی به همراه ارل هورد توانستند تکنیک انیمیشن بر روی طلق را ابداع کنند. تکنیکی که تا پایان آن دهه تنها نحوه تولید پویانمایی بود.

El Apóstol نام اثر دیگری است که از تکنیک جدیدتری با نام روش برش کاغذی ساخته شد. اثری که به عنوان اولین پویا نمایی بلند دنیا شناخته می‌شود که امروزه از آن کپی وجود ندارد. زیرا در جریان یک آتش سوزی تنها نسخه این اثر از بین رفته است.

اولین برنامه تلویزیونی که به صورت یک اثر انیمیشنی بلند ساخته شد در سال ۱۹۵۸ به نمایش در آمد. این اثر که Huckleberry Hound نام دارد، توسط هانا باربارا ساخته شد. داستان اسباب بازی اثر دیگری است که به عنوان اولین انیمیشن سه بعدی تاریخ شناخته می‌شود. این اثر در سال ۲۰۰۸ ساخته شد و توانست یکی از محبوبترین آثار انیمیشنی تاریخ نام بگیرد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده